Naziv: Repozitorij nacionalnomanjinskih jezika
Voditelj: dr. sc. Filip Škiljan, znanstveni savjetnik, Institut za migracije i narodnosti i dr. sc. Kristian Lewis, znanstveni savjetnik, Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Suradnici: dr. sc. Dragutin Babić, znanstveni savjetnik u trajnome zvanju, Institut za migracije i narodnosti
dr. sc. Mirjana Crnić Novosel, znanstvena suradnica, Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
dr. sc. Vlatka Dugački, viša znanstvena suradnica, Leksikografski zavod Miroslav Krleža
dr. sc. Željko Jozić, znanstveni savjetnik, Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Diana Mikšić, prof., viša arhivistica, Hrvatski državni arhiv
dr. sc. Marina Perić Kaselj, viša znanstvena suradnica, Institut za migracije i narodnosti
dr. sc. Domagoj Vidović, viši znanstveni suradnik, Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje
Trajanje projekta: 2022.-2025.
Istraživanja: Osnovni je cilj međuinstitucijskoga interdisciplinarnog projekta Repozitorij nacionalnomanjinskih jezika u Hrvatskoj (RENA), koji se provodi u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje u suradnji s Institutom za migracije i narodnosti na temelju Sporazuma o suradnji od 31. svibnja 2019., predstaviti sve nacionalnomanjinske jezike u Hrvatskoj. Budući da u Hrvatskoj žive 22 nacionalne manjine, obavijesti o njihovoj prošlosti i jezičnoj rasprostranjenosti predstavit će se skupno i objedinjeno na jednome mjestu. Donijet će se informacije za albanski, bugarski, bošnjački, crnogorski, češki, mađarski, makedonski, njemački, poljski, ruski, rusinski, rumunjski, romski, srpski, slovački, slovenski, turski, ukrajinski, vlaški, talijanski i hebrejski jezik. U sklopu projekta posebna će se pozornost posvetiti nacionalnomanjinskome školstvu, odnosno njegovanju jezičnih osobitosti pojedinih nacionalnih manjina putem modela A, B i C. Uz jezične značajke za svaku nacionalnu manjinu izradit će se zemljovidi na kojima će biti označeno na kojim se prostorima govori i piše na pojedinome jeziku nacionalne manjine. Na stranici će također biti popisana i dostupna literatura o manjinskim jezicima i općenito o nacionalnim manjinama u Hrvatskoj. Stranica na kojoj će biti objavljene navedene obavijesti pružit će zainteresiranima (široj javnosti, studentima, profesorima, pripadnicima nacionalnih manjina i znanstvenicima) i podatke o udrugama i društvima nacionalnih manjina te povijesni kontekst doseljavanja i življenja na određenome prostoru utemeljen na istraživanju arhivske građe. Usto, navest će se i demografski podatci o pojedinoj manjini od 1880. do 2021. godine. Predviđene su diseminacijske aktivnosti tijekom trajanja projekta (okrugli stolovi, razgovori s pripadnicima nacionalnih manjina o projektnim temama i sl.) na područjima na kojima žive nacionalnomanjinske zajednice kako bi se projekt dodatno približio javnosti, ali i pripadnicima nacionalnih manjina te znanstvenicima.
Obavljeno je istraživanje o Mađarima u selima Korođ, Laslovo i Hrastin te je pripremljen rad za znanstvenu publikaciju.
Objavljeni radovi:
Kristian Lewis i Filip Škiljan: Jezici nacionalnih manjina u Hrvatskoj na jednome mjestu, Hrvatski jezik, sv. 9, br. 4, 2022., str. 1–7.
Filip Škiljan: Tragovima nacionalnih manjina po Zagrebu, Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba, Zagreb, 2022., 288 str.
Hrvoje Petrić, Filip Škiljan, Kristian Lewis: Nacionalne manjine u Zagrebačkoj županiji, Koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Zagrebačke županije, Mičevec, 2022., 308 str.
Dragutin Babić: Česi u Požeštini (Bjeliševac, Kaptol): socijalna integracija i asimilacija, Sociologija i prostor, sv. 60, br. 1 (223), 2022., str. 155–177.
Domagoj Vidović: Kratak poredbeni osvrt na hrvatsku i ukrajinsku antroponimiju, Hrvatski jezik, sv. 9, br. 2, 2022., str. 17–21.
Filip Škiljan: Pjevački zbor Slovenski dom Zagreb, Slovenski dom Zagreb, Zagreb 2022., 55 str.
Izlaganje na konferencijama:
F. Škiljan, Kulturni doprinos nacionalnih manjina Grada Zagreba Zagrebu na Okruglom stolu Doprinos nacionalnih manjina Gradu Zagrebu 9. prosinca u Zagrebu u organizaciji Koordinacije Vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba i Udruge albanskih žena Kraljica Teuta.
Kristian Lewis i Filip Škiljan: Terminološki izazovi usustavljivanja nacionalnomanjinskoga nazivlja na 4. terminološki okrugli stol Hrvatska terminologija u europskome kontekstu: novi obzori Zagreb, 27. listopada 2022. godine
Aktivnosti popularizacije znanstvenog projekta:
F. Škiljan, K. Lewis, Ž. Jozić, M. Perić Kaselj, Repozitorij nacionalnomanjinskih jezika, II. savjetovanje Hrvati u Sloveniji, Novo Mesto, 11. listopada 2022.
F. Škiljan, K. Lewis, Ž. Jozić, M. Perić Kaselj, Repozitorij nacionalnomanjinskih jezika, Jezikoslovne rasprave, Zagreb 3. svibnja 2022.
Financiranje: Institutsko
Drugo: