Održana međunarodna znanstveno-stručna konferencija Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini (II)

U Širokom Brijegu je 21. i 22. studenoga 2024. održana međunarodna znanstveno-stručna konferencija Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini (II). Organizatori konferencije bili su Institut za istraživanje migracija iz Zagreba i Društvo za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine iz Širokoga Brijega, a suorganizatori Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, Udruga hrvatskih amaterskih kulturno-umjetničkih društava iz Mostara te Hrvatska kulturna zajednica u Federaciji BiH. Cjelokupni program održan je u sklopu obilježavanja međunarodnoga dana nematerijalne kulturne baštine i uz potporu UNESCO-a.

Prvi radni dan konferencije znanstvenici su bili na istraživačkom radu na terenu i tom prilikom posjetili su Kočerin (Kočerinska ploča), Aleju hrvatske ćirilice te crkvu u Čerigaju iz koje je krenuo razvoj suvremenoga školstva u Širokom Brijegu.

Dragi dan konferencije održana su znanstveno-stručna izlaganja i tom prigodom sa svojim izlaganjima sudjelovali su sljedeći znanstvenici s Instituta za istraživanje migracija:

  • sc. Dragan Nimac (zajednički s dr. sc. Vine Mihaljević): Glagoljaška baština – izazovi valorizacije u turističkim ponudama Hrvatske i Bosne i Hercegovine
  • sc. Natasha Kathleen Ružić, dr. sc. Kristina Posavec, dr. sc. Marina Perić Kaselj: Uporaba virtualnih metoda za povezivanje dijaspore s njihovim kulturnim naslijeđem – primjer grada Ljubuškog
  • sc. Matijas Baković, dr. sc. Marinko Vuković: Anketa o poznavanju povijesnih pisama učenika srednjih škola u Zapadnohercegovačkoj županiji
  • sc. Matijas Baković (zajedno s dr. sc. Šimun Novaković): Odnos pravopisnih osobitosti Uspomena o Rami i ramskom franjevačkom samostanu fra Jeronima Vladića prema pravopisnoj normi druge polovice 19. stoljeća.

Na kraju konferencije održan je i okrugli stol Kulturne rute Vijeća Europe na kojem je kao predstavnik Instituta za istraživanje migracija sudjelovao dr. sc. Dragan Nimac.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

Izdanja IMIN-a

Pregledajte našu knjižnicu

Skip to content