U Širokom Brijegu je 21. i 22. studenoga 2024. održana međunarodna znanstveno-stručna konferencija Kulturna baština i identitet Hrvata u Bosni i Hercegovini (II). Organizatori konferencije bili su Institut za istraživanje migracija iz Zagreba i Društvo za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine iz Širokoga Brijega, a suorganizatori Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, Udruga hrvatskih amaterskih kulturno-umjetničkih društava iz Mostara te Hrvatska kulturna zajednica u Federaciji BiH. Cjelokupni program održan je u sklopu obilježavanja međunarodnoga dana nematerijalne kulturne baštine i uz potporu UNESCO-a.
Prvi radni dan konferencije znanstvenici su bili na istraživačkom radu na terenu i tom prilikom posjetili su Kočerin (Kočerinska ploča), Aleju hrvatske ćirilice te crkvu u Čerigaju iz koje je krenuo razvoj suvremenoga školstva u Širokom Brijegu.
Dragi dan konferencije održana su znanstveno-stručna izlaganja i tom prigodom sa svojim izlaganjima sudjelovali su sljedeći znanstvenici s Instituta za istraživanje migracija:
- sc. Dragan Nimac (zajednički s dr. sc. Vine Mihaljević): Glagoljaška baština – izazovi valorizacije u turističkim ponudama Hrvatske i Bosne i Hercegovine
- sc. Natasha Kathleen Ružić, dr. sc. Kristina Posavec, dr. sc. Marina Perić Kaselj: Uporaba virtualnih metoda za povezivanje dijaspore s njihovim kulturnim naslijeđem – primjer grada Ljubuškog
- sc. Matijas Baković, dr. sc. Marinko Vuković: Anketa o poznavanju povijesnih pisama učenika srednjih škola u Zapadnohercegovačkoj županiji
- sc. Matijas Baković (zajedno s dr. sc. Šimun Novaković): Odnos pravopisnih osobitosti Uspomena o Rami i ramskom franjevačkom samostanu fra Jeronima Vladića prema pravopisnoj normi druge polovice 19. stoljeća.
Na kraju konferencije održan je i okrugli stol Kulturne rute Vijeća Europe na kojem je kao predstavnik Instituta za istraživanje migracija sudjelovao dr. sc. Dragan Nimac.