“Dokumenti o državnosti i političkom sustavu RH 1990.-2020.” i “Simulacija demokracije” izašle su iz tiska u travnju.
Dokumenti o državnosti i političkom sustavu RH 1990.-2020.
Autor se u knjizi vodi historijsko-genetskom i institucionalnom logikom odabira i strukturiranja ključnih dokumenata o političkome sustavu i državnosti Republike Hrvatske u tridesetogodišnjem razdoblju. Sukladno historijsko-genetskoj pretpostavci, daje se izbor središnjih zakona, deklaracija, odluka i zaključaka na temelju kojih je moguće rekonstruirati slijed razvoja političkoga sustava i državnosti. Pri tome se autor posvema kreće unutar sebi matične, političke znanosti, ne zalazeći u područje historiografije, koja bi ovoj temi možda drukčije pristupila. Upravo zbog politološkog utemeljenja autorovih napora oko ove teme, važna je i institucionalna dimenzija cijeloga poduhvata, koja upravo u institucijama te ključnim pojmovima države, državnosti i političkoga sustava oblikuje svoj pristup političkome u pokušaju rasvjetljivanja mnoštva događaja koji su presudno odredili hrvatsku političku povijest u zadnja tri desetljeća.
Više o knjizi saznajte na linku na kojemu je možete i kupiti.
Simulacija demokracije
Ideja ove knjige bila je istražiti demokraciju u doba tehno-kulture i simulacije zbilje. Riječ je o vremenu na prijelazu iz 20. u 21. stoljeće, vremenu definitivne pobjede tehno-logičkog uma i simulacije svega postojećega. Riječ je također o vremenu velike transformacije svijeta na prijelazu stoljeća i globalizaciji koja je uvelike promijenila konfiguraciju politike, političkoga i demokracije vezane u teritorijalnost nacije-države.
Željelo se pokazati stanje demokracije u postmoderno doba, doba globalizacije i pobjede informacijsko-komunikacijskih tehnologija. U epistemologijskom smislu knjiga je svojevrstan hibrid sociologije znanja Bergera i Luckmanna i postmoderne teorije kulture jednoga Baudrillarda. U knjizi se polazi od teze o socijalnoj konstrukciji društvene zbilje, a teorija socijalne konstrukcije nadograđena je teorijom simulacije društvene zbilje u postmoderno doba i pobjede tehno-kulture i tehno-logičkog uma. Zahvaljujući tehnologiji i medijima sve je moguće simulirati, pa i demokraciju kao oblik vladavine. U središtu su analize u prva tri dijela knjige stoga semiotika demokracije, medija, propagande, slike i modela demokracije. U četvrtom dijelu analizira se ideja demokracije u okvirima političke filozofije Zapada s naglaskom na semiotiku različitih modela demokracije. Završni dio odnosi se na politologijsku analizu postdemokratskog stanja u Hrvatskoj, s tezom da u demokraciji postoje jake oligarhijske tendencije u političkim strankama i u hrvatskom društvu.
Više o knjizi saznajte na linku na kojemu je možete i kupiti.