Na 3. međunarodnoj znanstveno-stručnoj konferenciji “Digitalizacija, arhiviranje, očuvanje i promocija nematerijalne kulturne baštine” u Širokom Brijegu dogovorena suradnja Instituta za migracije i narodnosti i Arhiva Bosne i Hercegovine

U Širokom Brijegu je 19. i 20. listopada održana 3. međunarodna znanstveno-stručna konferencija “Digitalizacija, arhiviranje, očuvanje i promocija nematerijalne kulturne baštine”, koja se održavala u Širokom Brijegu, a koja se temeljila na preporukama Konvencije o očuvanju nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a iz 2003. godine.
Prijavljeno je 57 izlaganja iz 13 država s četiri kontinenta, a teme konferencije bile su: Implementacija Konvencije o očuvanju nematerijalne kulturne baštine, Nematerijalna kulturna baština u suvremenome okružju, Primjena digitalnih tehnologija u očuvanju nematerijalne kulturne baštine i Aktivnosti u lokalnim zajednicama na očuvanju nematerijalne kulturne baštine.
Organizatori događaja su Društvo za digitalizaciju tradicijske kulturne baštine (Društvo za DTKB) iz Širokog Brijega, Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, Institut za enologiju i folkloristiku iz Zagreba, dok su suorganizatori Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa Županije Zapadnohercegovačke, Institut za migracije i narodnosti iz Zagreba, Udruga hrvatskih amaterskih kulturno-umjetničkih društava iz BiH (UHAKUD u BiH), CIOFF Nacionalna sekcija BiH, EU DARIAH konzorcij BiH i ICARUS Hrvatska. S Instituta za migracije i narodnosti članovi Znanstveno-stručnog vijeća ove Konferencije su: dr. sc. Krešimir Bušić, dr. sc. Matijas Baković, dr. sc. Marina Perić Kaselj i dr. sc. Katica Jurčević.
Drugog dana Konferencije na IV. panelu „Digitalizacija, arhiviranje i promocija građe o elementima NKB“ svojim izlaganjem sudjelovali su s Instituta za migracije i narodnosti dr. sc. Katica Jurčević i student Tomislav Pušić sa Sveučilišta u Aalborgu, Danska koji je u Institutu na studentskoj praksi, a govorili su na temu: Promoviranje kulturne baštine kroz digitalne platforme Hrvata Bosne i Hercegovine u iseljeništvu. Na temu Repozitoriji i posredovanje znanja na primjeru digitalnih „arhiva“ s posebnim osvrtom na nematerijalnu kulturnu baštinu u iseljeničkim publikacijama IMIN-a govorili su dr. sc. Viktorija Kurda Beroš i dr. sc. Krešimir Bušić.
Na marginama konferencije, potpisan je Sporazum o suradnji između Instituta za migracije i narodnosti i Arhiva Bosne i Hercegovine. Sporazum su potpisali ravnateljica Instituta za migracije i narodnosti dr. sc. Marina Perić Kaselj i dr. sc. Šimun Novaković, zamjenik ravnatelja Arhiva Bosne i Hercegovine. Ovim sporazumom regulirana razmjena informacija i znanstvene i stručne literature, osiguran je pristup arhivskim fondovima kao i organiziranje zajedničkih stručnih aktivnosti poput okruglih stolova i znanstvenih skupova.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

Izdanja IMIN-a

Pregledajte našu knjižnicu

Skip to content