Mjere za useljavanje, zapošljavanje i integraciju potomaka iz Južne Amerike

Naziv: Mjere za useljavanje, zapošljavanje i  integraciju potomaka iz Južne Amerike

Voditeljica projekta: dr. sc. Marina Perić Kaselj, ravnateljica, Institut za istraživanje migracija

Suradnici na projektu IMIN:

  1. sc. Natasha Ružić, viša stručna savjetnica
  2. sc. Maria Florencia Luchetti, znanstvena suradnica
  3. sc. Maja Vizjak, znanstvena suradnica

Vanjski suradnici:

izv. prof. dr. sc. Petar Mišević (HGK, Sveučilište Sjever)

izv. prof. Andreja Rudančić (Libertas međunarodno sveučilište)

izv. prof. Sandra Šokčević (Libertas međunarodno sveučilište)

Camila Beović Vega (Chile)

Trajanje projekta: 2023.-

Izvođenje projekta: IMIN, Hrvatska gospodarska komora, Sveučilište Sjever

Financiranje: Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske

Cilj projekta: izrada pilot modela useljavanja, zapošljavanja i integracije hrvatskih potomaka iz Južne Amerike unutar četiri ciljane skupine: studenti, radnici, gospodarstvenici/investitori i umirovljenici. Dosadašnjim znanstveno istraživačkim radom Instituta za migracije i narodnosti, Hrvatske gospodarske komore kao stručno-poslovne organizacije, koja promiče, zastupa i usklađuje zajedničke interese svojih članica pred državnim i drugim tijelima u Hrvatskoj i inozemstvu sa širokim dijapazonom djelovanja te Sveučilišta Sjever koji se sastoji se od ukupno dvadeset odjela raspodijeljenih u dva sveučilišna centra, Sveučilišni centar Varaždin i Sveučilišni centar Koprivnica daju dobru podlogu za izvođenje ovog projekta.

Javne politike trebaju pridonijeti maksimizaciji povezivanja iseljeničke zajednice sa gospodarstvom Hrvatske odnosno stvaranju dvosmjerne komunikacije kroz poticanje povremenih i privremenih povratnih migracija, poticanja ulaganja u gospodarske aktivnosti u Hrvatskoj i ostale aspekte povezivanja iseljeničke zajednice.

Iz naprijed navedenih razloga kroz ovaj projekt, a uključujući  Strategiju Republike Hrvatske do 2030, Strategiju o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske do 2027 godine rezultatima istraživanja projekta participiramo u ostvarivanju određenih nacionalnih strateških ciljeva RH: konkurentno i inovativno gospodarstvo, demografska revitalizacija, povratak hrvatskih iseljenika i njihovih potomaka u Republiku Hrvatsku i zapošljavanje hrvatskih povratnika u skladu s potrebama tržišta rada.

Projekt uključuje:

  • Istraživanje o sociodemografskim karakteristikama četiriju ciljanih skupina- potencijalnih povratnika (država rođenja, dob, spol, obrazovanje, bračni status, jezične kompetencije, ).
  • Formiranje ključnih dionika u okviru svake kategorije (studenti, radnici, gospodarstvenici/investitori, umirovljenici)
  • Razvijanje baze podataka ključnih interesnih skupina (u Hrvatskoj i Južnoj Americi).
  • Kreiranje modela za olakšavanje procedura potrebnih za brzo, sigurno i jednostavno preseljenje u Hrvatsku (za sve četiri ciljane skupine)
  • Izrada priručnika za ključne ustanove u Hrvatskoj za svaku ciljanu skupinu
  • Izrada priručnika za potencijalne studente, zaposlenike, investitore i umirovljenike iz Južne Amerike u inozemstvu (na hrvatskom, španjolskom i engleskom jeziku).
  • Razvijanje online portal kao središnje mrežne točke za informiranje, umrežavanje i kontakte/komunikaciju (na hrvatskom, španjolskom i engleskom jeziku).
  • Razvijanje plana aktivnosti vezanih uz socijalnu integraciju za svaku ciljanu skupinu
  • Provođenje istraživanja o učinkovitosti pojedinih faza uspostavljenog modela proceduralnih radnji.
  • Interpretiranje procesa socijalne integracije i uspostavljenih integracijskih mjera metodom akcijskog istraživanja kao dijela modela proceduralnih radnji kako bi se utvrdila učinkovitost mjera i potreba za daljnjim razvojem, eventualno ponovnim prilagođavanjem i doradom modela i mjera kroz cikluse/faze s ciljem postizanja najbolje prakse/učinka.
  • Informiranje ključnih skupina dionika, uključujući opću javnost, akademsku zajednicu i kreatore javnih
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on print
Print

Izdanja IMIN-a

Pregledajte našu knjižnicu

Skip to content