Međunarodna znanstveno-stručno konferencija „Migracije i identitet: kultura, ekonomija, država“ održana je u Zagrebu od 6.-8. prosinca 2018. godine u organizaciji Instituta za migracije i narodnosti, javne znanstvene ustanove specijalizirane za multidisciplinarno istraživanje migracija: unutarnjih, vanjskih, nacionalnih manjina hrvatskog iseljeništva i ilegalnih migracija. Više od 230 sudionika izložilo je preko 150 zanimljivih radova, a posebnu pozornost privuklo je čak 12 plenarnih izlaganja uglednih profesora.
Cilj je konferencije bio progovoriti o temeljnim društvenim pitanjima hrvatskog društva danas, komparirajući slične probleme država u okruženju, pitanja odnosa države, identiteta i hrvatske dijaspore, kao i Hrvata kao nacionalnih manjina, konstitutivnog naroda ili autohtone zajednice. Znanstveno-stručnim pristupom, u komparativnoj perspektivi znanstvenika i stručnjaka u regiji namjera je bila potaknuti raspravu o odnosu nacionalnog, globalnog, europskog kroz prošlu, sadašnju i buduću perspektivu.
Jedan od važnih ciljeva konferencije bio je promišljati o hrvatskom identitetu dvadeset sedam godina nakon osnutka hrvatske države. Isto tako, željelo se proširiti istraživačka pitanja stavljajući u fokus identitet i demografski potencijal/perspektivu, migracije i ekonomiju, nacionalni identitet u globalizirajućem okruženju, identitet u odnosu na migracijsku i izbjegličku krizu, nacionalni identitet spram europskog identiteta i dr. U dijalogu s brojnim nacionalnim i međunarodnim suorganizatorima pokazalo se kako je moguć dijalog struke i znanosti, privatnog i državnog sektora, te se progovaralo o problemima ali ponudila su se i određena rješenja.
Konferencija na kojoj je otvoren dijalog 230 prijavljenih izlagača iz preko 90 različitih znanstveno-stručnih institucija, iz preko deset zemalja, te sa 150 izlaganja svojevrsna je podloga za organiziranje okruglih stolova u 2019. godini o ključnim problemima migracije, demografije, ilegalnih migracija te tržišta rada. Značajna vrijednost konferencije je uključivanje studentskih panela, te mogućnost održavanja dva panela na španjolskom jeziku hrvatskih potomaka koji rade u znanstvenim i stručnim institucijama u različitim zemljama Južne Amerike.
Pokrovitelji konferencije bili su Ured predsjednika Hrvatskoga sabora i Grad Zagreb. Suorganizatori su bili Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Hrvatska matica iseljenika, Fakultet političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatski studiji Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska gospodarska komora, Veleučilište Vern, Libertas međunarodno sveučilište i Visoka škola Nikola Šubić Zrinski.
Međunarodni suorganizatori su bili Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti u BiH, Sveučilište u Mostaru, Institut za društveno politička istraživanja, Mostar – BiH, Ekonomski fakultet Univerziteta u Travniku – BiH, Univerzitet za poslovni inženjering i menadžment Banja Luka – BiH, Ekonomski fakultet Banja Luka – BiH, Departman za sociologiju Univerziteta u Nišu – Srbija, Inštitut za narodnostna vprašanja, Ljubljana – Slovenija, Inštitut za slovensko izseljenstvo in migracije ZRC SAZU, Ljubljana – Slovenija, Prirodno-matematički fakultet, Departman za geografiju, turizam i hotelijerstvo Univerziteta u Novom Sadu, Institut der Regionen Europas, Salzburg.