Institut za migracije i narodnosti partner je na projektu “Integration policies: Who benefits? The development and use of indicators in integration debates” (MIPEX 2015) kojega provode nositelji projekta Centre for International Affairs – Barcelona (CIDOB) i Migration Policy Group (MPG). Cilj projekta je angažirati i informirati ključne aktere javnih politika o korištenju pokazatelja javnih politika u svrhu unapređenja integracije i učinkovitosti javnih politika. Glavni ciljevi projekta su:
- identificirati i izmjeriti ishode integracije, integracijskih politika i drugih kontekstualnih faktora koji mogu utjecati na učinkovitost javnih politika,
- opisati stvarne i potencijalne koristi politika u sedam ključnih područja: zapošljavanje, obrazovanje, politička participacija, pristup državljanstvu, spajanje obitelji, stalni boravak i antidiskriminacija,
- prikupiti i analizirati kvalitetne procjene učinaka integracijske politike.
Istraživanje će rezultirati kreiranjem interaktivne web stranice u okviru MIPEX-ove web stranice i E-knjigom u kojoj će se podaci, analize i baze podataka na jednostavan način prezentirati putem profila pojedine zemlje. Ti će se podaci prikazivati odvojeno za svaku zemlju i za sedam područja javnih politika.
Za ostvarenje navedenih ciljeva MIPEX-ov istraživački tim će:
- ažurirati javne politike – projekt će pružiti detaljan i usporedivi prikaz najnovijih promjena u javnim politikama utemeljen na podacima prikupljenima u MIPEX istraživanju; u partnerstvu s istraživačkom mrežom COST/ADAPT i Međunarodnom organizacijom za migracije bit će dodano i novo područje koje se odnosi na zdravlje,
- prikupiti i analizirati statističke podatke o rezultatima politika, kontekstu i korisnicima,
- identificirati i analizirati procjene učinaka politika u najmanje 10 zemalja članica EU-a,
- objaviti i diseminirati rezultate – novinska kampanja bit će organizirana u svih 28 članica EU-a i političke rasprave u najmanje 12 zemalja. Na završnom skupu u Bruxellesu bit će prezentirani nacionalni rezultati istraživanja i vrednovanja te izneseni rezultati rasprava na nacionalnim razinama s ciljem njihova povezivanja s raspravom na europskoj razini, Stockholmskim programom i strategijom Europa 2020.
Projekt “Integration policies: Who benefits?” sufinancira Europski fond za integraciju državljana trećih zemalja. Projekt je započeo u studenom 2013. i traje do travnja 2015.
HRVATSKA – Indeks razvijenosti politika integracija migranata (MIPEX) (publikacija)
EU PARTNERI
Austrija – Beratungszentrum für Migranten and Migrantinnen
Belgija – GERME, Free University of Brussels (ULB)
Bugarska – OSI
Hrvatska – Institute for Migration and Ethnic Studies
Cipar – CARDET
Češka – Multicultural Centre Prague
Estonija – Institute of Baltic Studies
Finska – Institute of Migration
Francuska – France Terre d’Asile
Njemačka – Boell Foundation
Grčka – Hellenic Foundation for European and Foreign Policy – ELIAMEP
Mađarska – ICCR Budapest Foundation
Irska – Immigrant Council of Ireland
Italija – ISMU
Latvija – Centre for Public Policy PROVIDUS
Litva – Lithuanian Social Research Centre
Luksemburg – Association de Soutien aux Travailleurs Immigrés (ASTI)
Malta – The People for Change Foundation
Nizozemska – The University of Maastricht
Poljska – Institute of Public Affairs
Portugal – Centre for Geographical Studies, University of Lisbon
Rumunjska – Soros Foundation Romania – OSI
Slovačka – Institute for Public Affairs
Slovenija – Peace Institute
Španjolska – Barcelona Centre for International Affairs (CIDOB)
Švedska – Swedish Red Cross
Velika Britanija – COMPAS
Belgija – MPG
Provedbom ovoga projekta će se dati cjelokupni pregled integracije imigranata, integracijskih politika i korisnika integracijskih politika u 28 zemalja članica EU-a. Osim toga, cilj projekta je uključiti i druge zemlje: Norvešku, Švicarsku, Južnu Koreju, Japan i glavne imigracijske OECD zemlje poput Australije, Kanade, Novog Zelanda i SAD-a (o trošku partnera u tim zemljama).